Poniżej - lista linków, książek i filmów dotyczących zagadnień odżywiania, recyklingu, środowiska, które zainspirowały mnie i wpłynęły (wciąż wpływają) na moje życie. Lista będzie się powiększać ;)
DOBRE JEDZONKO:
DOBRE JEDZONKO:
Apetyczne jedzenie w estetycznej oprawie - czyli prawdziwa uczta dla zmysłów ;)
Wykrywacz Smaku - idealna wyszukiwarka dla tych, którzy "jedzą wzrokiem" i lubią to, co nie tylko smakuje, ale i wygląda. Starannie wyselekcjonowane, niezwykle smakowite zdjęcia z różnych stron i blogów to "drogowskazy" do linków z przepisami. Prawdziwa kulinarna skarbnica - nie tylko dla wegetarian!
Dla miłośników słodkości - ostrzegam: oglądając zdjęcia można niekiedy dostać ślinotoku.
Blog odkryty podczas tworzenia vege-posta - kolejny dowód na to, że pytanie to pada często... i że jest na nie mnóstwo smacznych odpowiedzi! Jeśli więc ktoś nadal wątpi, że bez mięsa też się je - i to nie byle co - niech sprawdzi ten link ;)
RECYKLING, PONOWNE UŻYCIE PRZEDMIOTU - INSPIRACJE:
Utalentowany ilustrator i jego cudowne pomysły na wyczarowanie zabawek z zużytych opakowań po napojach, chemii gospodarczej i innych produktach.
Moje niedawne blogowe odkrycie. Dowód na to, jak wiele mogą razem wyczarować pomysłowa głowa i para zdolnych rąk :) Przykłady? Papierowe cudeńka zamknięte w żarówce, wieszaki z gałęzi...
ODPOWIEDZIALNA (ŚWIADOMA) KONSUMPCJA:
Strona odsłaniająca prawdę (nierzadko bolesną) o produktach, które kuszą nas ze sklepowych półek. Mnóstwo praktycznych porad, wiedzy o ważnych certyfikatach i przewodniki, które pomogą poruszać się po sklepowej dżungli i przede wszystkim kupować mądrze - bez szkody dla siebie i innych. Mały zakup może mieć duże znaczenie!
EKO- MARKI:
Całkiem niedawno kupiłam koncentrat do naczyń (oraz mydełko) tej firmy i jestem pod ogromnym wrażeniem. Coś, co pieni się wzorowo i czyści doskonale może być całkowicie naturalne. Skład? Olej kokosowy, trawa cytrynowa... Cena? Całkiem przyzwoita. Ręce? Gumowe rękawiczki można spokojnie odłożyć do szuflady. Pytanie: po co nam więc ta cała chemia?
Autorzy krążącego po sieci manifestu "This is your life" tworzą ubrania z recyklingowych i organicznych tekstyliów. Surowce? Bawełna organiczna, konopie i... plastikowe butelki oraz foliówki zamienione na tekstyla! Da radę? Pewnie!
Mocno subiektywny, całkiem indywidualny, czasem babsko-emocjonalny, ale ogólnie dość uniwersalny (czyli: panom też wstęp dozwolony, a nawet wskazany), lekko napisany blog o zmaganiach (nie tylko wegetariańskich) pewnej młodej krakowskiej miłośniczki zwierząt, tatuaży, jogi, dobrego jedzenia (przepisy!) i... życia w ogóle :) Warto poczytać.
Ekomania, czyli czemu tak, a nie inaczej - często gdy tu wchodzę znajduję coś czego akurat szukam ;)
Temple Grandin, Zrozumieć zwierzęta - autorka, żyjąca z autyzmem doktor zoologii, wciąga w swoją opowieść pełną obserwacji, doświadczeń i relacji ze zwierzętami. Czytając ją mam czasami wrażenie, że książka powinna mieć raczej tytuł "Zrozumieć ludzi" - udowadnia bowiem, że przez pryzmat zwierząt możemy bowiem naprawdę lepiej poznać siebie i zrozumieć własne zachowania.
Dominique Loreau - Sztuka prostoty - książka, która w ostatnim czasie wywarła na mnie duży wpływ. Mamy tak wiele w szafach, domach, życiu... Za wiele do szczęścia. :) Czasem wystarczy coś uprościć - to takie... proste :)
Maria Grodecka - Zmierzch świadomości łowcy. Wszystko o wegetarianizmie - książkę warto poczytać choćby po to, by uzmysłowić sobie, że wegetarianizm to nie tylko "moda dzisiejszych czasów" - została ona bowiem napisana 20 lat temu. Choć przemysł nie był wtedy tak "rozwinięty" jak dziś, pewne problemy związane z żywieniem już istniały i wciąż pozostają aktualne. Książka zawiera też sporo porad, wyjaśnień i prostych przepisów, które można przygotować ze składników dostępnych w niemal każdej kuchni.
FILM - POZYCJE OBOWIĄZKOWE :)
1. Korporacje i żywność (oryg. Food.Inc)
2. Świat według Monsanto (tytuł oryginału: The World According to Monsanto)
3. Spisek żarówkowy (The Lightbulb Conspiracy)
4. Śmietnisko (oryginalna strona: Waste Land)
Filmy oglądałam w różnych miejscach, ale wszystkie (i wiele innych ciekawych) znajdziecie na Alterkino.